Články pro odborníky

Stříbro je po mnoho letvyužíváno k hojení ran. Dříve se používalo stříbro ve forměfólií nebo roztoků jako dusičnan stříbrný. Vzhledem ke spektru antimikrobiálních účinků je vsoučasné době studováno především iontové stříbro, které se využívá jako profylaktické antibakteriální činidlo vobvazech. Zjistilo se, že působí proti aerobním, anaerobním gram-negativním a gram-pozitivním bakteriím a stejně tak proti plísním. Antibakteriální vliv stříbra může být vysvětlen několika způsoby. Usuzuje se, že stříbro zasahuje do dýchacího řetězce bakterií. Ionty stříbra reagují se složkami bakteriálního transportního systému elektronů a vážíse na DNA a tím inhibují její replikaci (Barnea akol., 2010).

UPOZORNĚNÍ: Odborné medicinské články obsahují fotografie určené pro odbornou veřejnost.

Antibiotika obohacená stříbrem - objev, který může zachraňovat lidské životy.

Přicházejí s ním olomoučtí vědci. Všimli si, že antibiotika v kombinaci s drahým kovem účinkují i na bakterie, na které už běžná léčba nezabrala.

„Antibakteriální účinky stříbra jsou známé po staletí. Už Římané používali nádoby ze stříbra nebo házeli stříbrné mince do mléka, aby vydrželo déle čerstvé,“ podotýká Aleš Panáček z katedry fyzikální chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Moravští vědci nyní tyto poznatky „oprášili“. Začali zkoumat, jak lze účinků drahého kovu využít třeba v medicíně. Nejprve antibakteriální účinky stříbra potvrdili a výsledky publikovali v roce 2006 v odborném časopisu The Journal of Physical Chemistry B. Později se vrhli na konkrétnější věc – vyzkoušeli odolnost bakterií na antibiotickou léčbu.