10 NEJČASTĚJŠÍCH ONEMOCNĚNÍ U KOČEK

Část 2.

5 onemocnění dutiny ústní u koček

Problémy se zuby u koček bývají nejrůznějšího charakteru. Mohou to být například zlomené či chybějící zuby po úrazech, pokud se pohybovaly venku.

Pokud se kočkám nečistí zuby, hromadí se jim na zubech zubní plak, přítomnost bakterií v blízkosti dásně dráždí imunitní systém, a to pak následně vede k rozvoji zánětu dásní – gingivitidy. Kočka má podél zubů čím dál výraznější červený proužek. S rozvojem zánětu mohou dásně i krvácet na dotek a začnou být bolestivé. Pokud se problém neřeší a zuby se nečistí, přechází zánět dásní postupně v parodontitidu, neboli parodontózu, což je zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubu. A pokud se neřeší, dochází postupně k resorpci alveolární kosti okolo zubu, až se pak zuby začnou kývat a případně vypadnou. Celý tento proces je však poměrně bolestivý, takže pokud majitel zanedbává péči o kočičí tlamu, ignoruje tak po mnoho let bolesti zubů a tlamy, kterými taková kočka trpí.

 

TraumaPet Ag DOPORUČUJE!!!
TraumaPet stoma Ag – ZUBNÍ PASTA

Abrazivní struktura pasty pomáhá odstranit plak a podporuje léčbu onemocnění dásní. Zubní pasta obsahuje mimo jiné účinnou látku NanoComplex s koloidním stříbrem, které působí antibakteriálně a protizánětlivě.

TraumaPet oral gel AgDENTÁLNÍ GEL
Pomáhá při prevenci parodontitidy (onemocnění dásní) a podporuje léčbu zánětů a infekcí v ústní dutině. Ústní gel podporuje hojení všech typů ran, například po extrakci zubu, poranění dásní způsobené třískami apod. 


Kočky často také trpí na resorptivní léze, což je proces, při kterém se tvoří ve sklovině a zubovině díry a postupně může dojít k odhalení dřeňové dutiny zubu. Když se tak stane, je zub velmi bolestivý, protože v dřeňové dutině se nacházejí i nervy. Není jiné řešení, než takový zub vytrhnout při zákroku v anestezii a ulevit tak kočce od bolesti.

Poměrně častým onemocněním tlamy může být tzv. gingivostomatitida, kterou je možné stanovit na základě histologického vyšetření kousku dásně. Některá čistokrevná plemena koček jsou predisponovaná k rozvoji juvenilní formy. To znamená, že kočka takovým bolestivým zánětem může trpět už od mládí, prakticky od té doby, kdy dochází k výměně zubů. Přesná příčina zatím nebyla odhalena, ale určitý vliv tam hraje množství bakterií v tlamě, takže projevy je možné zmírnit preventivní domácí péčí o zuby.

 

Gastrointestinální potíže

Pokud kočka zvrací častěji než 1x za měsíc, tak to rozhodně není v pořádku. Některé dlouhosrsté kočky mohou zvracet častěji díky tomu, že se potřebují zbavit srsti, kterou sežerou v rámci péče o srst, ale i tento problém je možné řešit vhodnými potravními doplňky.

Kočka může zvracet nebo mít průjem díky přecitlivělosti na krmení, může jí vadit nějaká složka, případně může mít alergii na nějakou složku krmení. Příčinou může být i náhlá změna krmení. Pokud kočka chodí ven, jsou jednou z nejčastějších příčin zažívacích potíží různí vnitřní parazité. Takovou kočku je třeba pravidelně odčervovat, protože někteří parazité jako např. škrkavky či giardie mohou vyvolat zdravotní problémy i u lidí. Další příčinou gastrointestinálních obtíží mohou být otravy, takže je třeba dbát na to, aby látky toxické pro kočky byly mimo jejich dosah, a to včetně květin, které kočky velmi rády okusují. Takové lilie ve váze mohou představovat pro zvídavé kočky smrtelné nebezpečí.

Zvracení a/nebo průjem mohou být ale také projevem závažnějších onemocnění (selhání ledvin, zánět jater či slinivky), takže pokud kočka zvrací několikrát za den, je třeba co nejdříve vyhledat pomoc veterináře. Obecně platí, že čím déle se problém neřeší, tím hůře se pak kočka dává dohromady, pokud je to ještě možné. Dostatečně dlouho neřešený chronický zánět žaludku a střev může podobně jako u lidí přejít ve vážnější problém, jako je např. alimentární lymfom.

Pokud má kočka vodnatý průjem, může snadno dojít k dehydrataci. Obzvláště u koťat není dobré podceňovat akutní průjem a zvracení, protože těžká dehydratace může vést snadno k selhání ledvin.

 

Úrazy, traumata

Častěji bývají postiženy venkovní kočky, vystavené náročnějšímu životnímu stylu, který sebou nese i vyšší riziko úrazů.

Příčinou zranění volně chovaných koček jsou nejčastěji auto – úrazy. Pokud se kočka nějakým způsobem vrátí domů, je zapotřebí co nejdříve navštívit zvěrolékaře, aby posoudil rozsah zranění a případnou terapii. S poraněnou kočkou příliš nemanipulujeme, nesnažíme se fixovat a obvazovat poraněné končetiny, položíme ji na pevnou, ale měkkou podložku a lehce překryjeme a co nejdříve zvíře transportujeme k veterinárnímu lékaři.

Dalším častým poraněním jsou střelné rány. Někdy broky nebo diabolky proniknou jen kůží, někdy se dostanou i do tělních dutin, ale pokud výrazně nepoškodí některý životně důležitý orgán, opouzdří se a později je můžeme náhodně zachytit na rentgenovým snímku. Vstup střely v kožichu nemusí být zjištěn.

Kočky chované v bytech mohou vyskočit z nedostatečně zabezpečeného okna nebo balkonu, protože se snaží ulovit mouchu nebo ptáka a nedojde jim, že mohou spadnout a zranit se. Proto je potřeba mít okna a balkony zabezpečené, například mít sítě v oknech, pokud do nich kočky mají přístup. Další nebezpečnou věcí v domácnosti mohou být otevřené ventilačky. Kočka se snaží vyskočit ven, ale uvízne ve škvíře mezi okenním rámem a oknem, obvykle za pánev/zadní nohy nebo za krk. Kočka v takové situaci reaguje instinktivně a snaží se vyprostit, což vede k tomu, že se zasouvá stále hlouběji. Pokud uvízne za krk, má pouze několik minut, než se udusí, pokud uvízne za pánev, může si vážně poškodit páteř. Je tedy lepší NIKDY nenechávat kočku v místnosti s otevřenou ventilačkou o samotě.

 

TraumaPet Ag DOPORUČUJE!!!
TraumaPet® gel Ag - GEL
Veterinární přípravek pro lokální aplikaci na vodní bázi, která podporuje zvlhčení rány pro podporu hojení.

TraumaPet® cremor Ag - KRÉM
Přípravek s mírně mastným základem, určený pro podporu léčby zánětů kůže a kožních dermatitid vč. pyodermií a zabránění praskání krusty kryjící ránu. Vhodný pro podporu hojení zánětů bakteriálního a kvasinkového původu

 

Endokrinologické onemocnění

Diabetes mellitus (cukrovka): Dle studií z Velké Británie trpí diabetem každá 100–200. kočka, která navštíví veterinární ordinaci, což je stoupající tendence ve srovnání s předešlými léty. Mezi predispoziční faktory patří samčí pohlaví, indoor způsob života, nedostatek pohybu, obezita, infekce – obzvláště v tlamě, podávání kortikosteroidů a vyšší věk (20-30 % případů diagnostikováno ve věku 7-10 let, 55-65 % případů ve věku více než 10 let). Kočky stále více trpí obezitou stejně jako jejich majitelé a stejně jako u lidí, je u koček poměrně častý výskyt cukrovky díky obezitě.

Pokud je v těle příliš velké množství tukové tkáně, ovlivňuje její hormonální aktivita slinivku, metabolismus glukózy a inzulinu. Mezi predisponovaná plemena patří barmská kočka a v některých studiích i siamská kočka. Poměrně zásadním predispozičním faktorem je také dieta s vysokým obsahem karbohydrátů (cukrů), vysoký obsah je hlavně v granulích. Diabetes je obvykle diagnostikován na základě perzistentní hyperglykémie. Typické klinické příznaky jsou zvýšený příjem tekutin, časté močení a ubývání na váze. V pokročilejších stádiích pak polyneuropatie, která se projevuje plantigrádním postojem, chozením po patách, sníženou schopností skákat či chodit po schodech.

Hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy): Onemocnění způsobené nadměrnou činností štítné žlázy. V dnešní době je možné díky včasné diagnostice odhalit nemocnou kočku mnohem dříve, než se naplno projeví klinické příznaky, které souvisí se zvýšenou aktivitou metabolismu, takže kočka hubne, i když hodně žere, hodně pije, více močí, je velmi aktivní, a přitom nevypadá dobře – má neupravenou srst. Pokud se onemocnění včas neřeší, může vést až k selhání ledvin či poškození srdce. Postihuje starší kočky obou pohlaví. Prvním příznakem může být pouze změna chování, starší kočka méně spí, je více aktivní a hravá, případně může občas zvracet či mít průjem.

 

Onkologická onemocnění

Mezi nejčastější onkologické onemocnění koček patří maligní lymfom a postinjekční sarkom.

Maligní lymfom je obecný termín pro nádorové onemocnění, které vychází z lymfocytů, což je jeden druh bílých krvinek imunitního systému. Je považován za jednu z nejrozšířenějších forem rakoviny u koček. Pojmenovává se podle toho, v jaké části těla se nachází.  V současnosti se poměrně často setkáváme s gastrointestinálním lymfomem, který nejčastěji postihuje žaludek a/nebo tenké střevo, konkrétně jeho nejzadnější část (ileum), která je bohužel velmi obtížně dostupná pro endoskopické vyšetření.

Dalšími příklady lymfomu může být mediastinální lymfom, který se nachází v hrudníku, nebo nasální, ten pro změnu v nose, hepatální v játrech, renální v ledvinách. Kočka může také trpět lymfomem vycházejícím z mízních uzlin a tomu se pak říká nodální. Pokud je postiženo více orgánů a případně i mízní uzliny, jedná se o multicentrickou formu.

Příznaky jsou velmi nespecifické a zahrnují: ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, případně zvracení či průjem. Diagnostika je založena na pořádném stagingu, protože je potřeba zjistit, kde by se mohly nacházet tumory. Sestává z vyšetření krve a moči, kompletního rentgenologického a sonografického vyšetření, při podezření na alimentární lymfom pak endoskopického vyšetření trávicího traktu, při špatné dostupnosti probatorní laparotomii a odebrání vzorků pro biopsii, aby bylo možné určit typ lymfomu a dle toho pak vybrat chemoterapii.

 

Onemocnění srdce

Obzvláště čistokrevné kočky jsou predisponované k rozvoji hypertrofické kardiomyopatie. Toto onemocnění je neléčitelné, je pouze možné zpomalit jeho progresi. Onemocnění vede postupně k zesilování stěny levé komory, případně obou komor a při progresi pak dochází k dilataci (rozšíření) síní a následně pak k rozvoji srdečního selhání, kdy dochází k rozvoji edému plic a kočka se začne dusit. Plemena, u kterých se s tímto typem onemocnění setkáváme, jsou nejčastěji sphynx, britská krátkosrstá kočka, mainská mývalí, ragdol a další.

Kočky jsou obligátní masožravci a špatná výživa s nedostatkem taurinu u nich může vést k rozvoji dilatační kardiomyopatie, kdy nedostatečná výživa vede k tomu, že se srdeční svalovina ztenčí a srdce není schopné se pořádně stahovat a pumpovat krev do těla. Toto onemocnění je při včasné diagnostice vratné okamžitou nápravou výživy a doplněním taurinu.

 

Zdroj: https://www.opojisteni.cz/