Jak a proč čistit psovi zuby? Proč je důležitá speciální zubní pasta?
Kdyby vám někdo řekl, že existuje kouzlo, jak oddálit nebo i zcela zabránit dentálním problémům vašeho psa, chtěli byste ho znát? Ta kouzelná formulka zní "Pravidelně a správně zuby čistit, čistit a zase čistit."
Pozitivní vliv na celý organismus
Pravidelná péče o zuby a dásně vašeho psa má přínos nejen pro jeho ústní dutinu. Zubní kámen a plak mohou být nebezpečné pro celý organismus zvířete. V postiženém místě vzniká zánět, přes který pronikají nebezpečné bakterie do krevního oběhu a nezřídka mohou mít negativní dopad i na srdce a ledviny.
Proč je důležitá pravidelná péče?
Veterinární lékaři mají zkušenost, že pravidelně se o zuby a dásně svého psího mazlíčka stará jen necelá polovina páníčků! A to je opravdu velmi málo.
Jací psi jsou na tvorbu zubního kamene a zubního plaku nejvíce náchylní? Obecně lze říci, že to jsou malá plemena psů a psi krmení hlavně měkkou stravou. Prevence je ale důležitá u všech psů. To, jestli některý má k danému problému větší predispozice, nehraje roli.
Čištění zubů je preventivní záležitost.
Vlkům se zuby nečistí. Proč by měly psovi?
Protože anatomie, skladba potravy a životní styl divokých psů a vlků se od psů domácích velmi liší. Mají zcela jiný jídelníček a způsob života.
Jak správně čistit zuby psa?
Pokud jste doposud pejskovi zuby nečistili, asi bude chlupáč překvapen, o co se to najednou pokoušíte.
Rada č. 1: Nikam nespěchejte, jděte na to pomalu!
Pes si na celý proces čištění zubů musí zvyknout a rozhodně nechcete, aby si tuto činnost spojoval se stresem a byl vyděšený, jakmile se rukou k jeho čelisti jen přiblížíte.
① Dobrozvyk. Vytvořte si z čištění pravidelný návyk, na který se budete vy i váš pes těšit. Toho docílíte pozitivní motivací. Jednoduše ho pokaždé pochvalte a odměňte drobným pamlskem.
② Dotek. Zvykejte vašeho psa na dotek na tlamičce a čenichu. Jakmile uvidíte, že to zvládá a není mu to vyloženě "proti srsti", postupně rukou zabruste až do tlamy a můžete začít vašimi prsty masírovat dásně.
③ Zubní kartáček. K péči o psí zuby byste měli vždy užívat speciální zubní kartáčky určené přímo pro psy. Kartáček by měl vyhovovat nejen psovi, ale i vám. Musí se vám s ním dobře manipulovat.
④ Zubní pasta. Nikdy, opravdu nikdy nepoužívejte zubní pastu určenou pro lidi! Za prvé, většina z nich obsahuje fluor a pění. Psovi jen těžko vysvětlíte, že pastu nemá polykat a po vyčištění zubů si má tlamičku vypláchnout vodou a pastu vyplivnout. Polykání pasty s fluorem může psovi způsobit velké žaludeční problémy. Za druhé, pasty s výraznou chutí a vůní mentolu vašeho chlupáče nejspíš neosloví.
Dopřejte mu raději speciální zubní pastu pro psy.
⑤ Čištění zubů. Stejně, jako jste zvyklí u sebe, i zde platí, že nanesete zubní pastu na kartáček a jdete na to. Začněte čištěním po stranách na vnější stěně zubů. Postupně se přesouvejte na vnitřní stranu. Zcela na závěr si nechte čištění předních zubů. Ty jsou nejcitlivější a měli byste jimi vždy končit, nikdy ne začínat.
Jak často čistit psovi zuby?
Nejlépe každý den. Jedině pravidelným každodenním čištěním můžete opravdu důsledně odstraňovat zubní plak a předejdete nahromadění zmineralizovaného zubního plaku, ze kterého se stane zubní kámen. Na ten už budete sami krátcí a bude potřeba podstoupit nákladné a náročné čištění zubů ultrazvukem pod celkovou anestezií u veterinárního lékaře
Co dělat, když pes nespolupracuje?
Pokud chlupáč v žádném případě netoleruje domácí čištění zubů kartáčkem a pastou, měli byste s ním chodit každý rok alespoň jednou na profesionální hygienu k veterináři. Sice je potřeba po dobu zákroku provést pejskovi lehkou anestezii, ale předejdete tím pokročilému onemocnění zubů.