JAK OSTŘÍHAT PSOVI DRÁPY

Stříhání drápů není pro většinu psů zábavné. Jakmile se nůžky na drápy rozbalí, mnoho chlupáčů panikaří hledá úkryt. Aby se to nestávalo a váš pes se naučil být při stříhání drápů uvolněný, přinášíme vám nejdůležitější tipy a triky.

 Co se stane, když jsou drápy příliš dlouhé?

Je velmi důležité psí drápy pravidelně kontrolovat a zastřihávat. Pokud se na to zapomene, mohou nastat následující komplikace:

  • Příliš dlouhé drápy se mohou během hry ulomit a silně krvácet. Pokud se váš pes zachytí příliš dlouhými drápy o nějaké předměty, může si dráp zcela vytrhnout. Pokud se váš pes například poškrábe na krku, může mu to způsobit i hluboké rány.
  • Další důvod pro pravidelnou péči o drápy: cévy v drápu rostou spolu s ním! Čím delší drápy jsou, tím větší je pravděpodobnost, že budou při stříhání krvácet. Od určité délky drápu je proto velmi obtížné ostříhat psí drápy bez komplikací.
  • Pro mnoho čtyřnohých přátel jsou dlouhé drápy nepříjemné. Při chůzi více zvedají tlapky a mají změněný způsob chůze. Z dlouhodobého hlediska dochází k poškození kloubů. Může dojít k opotřebení kloubů prstů, které je pro psy velmi bolestivé.
  • Pokud dráp proroste do sousedního prstu, může dojít k vážnému zánětu kůže. Tlapka otéká a je horká. Každý pohyb bolí a napadení bakteriemi může vést ke vzniku hnisavých výrůstků (abscesů).

Jak dlouhé mohou být psí drápy?

Drápy vašeho psa by se neměly dotýkat podlahy, když stojí, nebo jen lehce. Pokud váš pes chodí po tvrdé zemi a slyšíte hlasitý klapavý zvuk, je to známka toho, že při došlápnutí brousí drápy o zem. To znamená, že musíte psovi drápy co nejdříve ostříhat.

 Co je potřeba ke stříhání psích drápů?

Ke stříhání drápů svého psa budete potřebovat jeden z následujících nástrojů: nůžky na drápy nebo pilník.

Nůžky na drápy jsou pro začátečníky obtížnější než pilník na drápy. Existuje totiž riziko, že dráp příliš zkrátíte.

Naproti tomu s pilníkem na drápy si můžete dovolit pracovat na drápech milimetr po milimetru.

K odstranění tvrdých hran můžete použít také pilník. Pokud váš pes při stříhání drápků trochu krvácí, můžete mu na ránu přiložit čistý kapesník a aplikovat dezinfekční prostředek.

 Jak správně ostříhat psovi drápy

Nepodceňujte stříhání psích drápů. Pokud se péče o drápy neprovádí nebo se provádí nesprávně, může váš pes reagovat bolestivě a stresovaně. Drápy můžete samozřejmě nechat ostříhat u veterináře nebo v psím salonu. Podle následujících pokynů to však můžete udělat i vy:

  1. Před stříháním drápů vytvořte příjemnou atmosféru. Váš pes si rychle všimne, že jste nervózní. Aby byl pejsek během stříhání drápů uvolněný, měli byste na něj klidně mluvit a uložit ho do pohodlné polohy. Pamlsky vám pomohou psa rozveselit.
  2. Svému psovi můžete dát povel „pac“, aby se mohl na péči o drápy připravit. Nyní ví, že pracujete na jeho tlapkách, a bude se méně bát, když ucítí škubnutí nebo píchnutí.
  3. Dobře si prohlédněte tlapky a drápy včetně prostorů mezi prsty. Pokud nejsou drápy pigmentované, můžete v nich vidět krevní cévy. Je také užitečné mít s sebou baterku, kterou si můžete na dráp posvítit. Pokud však žilky přesto nerozpoznáte, není to špatně.
  4. Zkraťte drápek asi dva až tři milimetry pod koncem cévy. Nezapomeňte při tom na vlčí dráp. Pokud náhodou cévu zasáhnete, můžete krvácení zastavit pomocí hadříku. Za tímto účelem pevně přitlačte hadřík na místo krvácení po dobu několika sekund až několika minut. Poté byste měli ránu vydezinfikovat a v následujících dnech sledovat, zda se nezanítila.
  5. Po provedené péči o drápy svého chlupatého přítele pochvalte. Váš pes se naučí, že stříhání drápů je pozitivní věc, a příště bude působit mnohem uvolněněji.

Zdroj: https://www.zoohit.cz/magazin/psi/pece-o-zdravi-psa/jak-ostrihat-psovi-drapy

Nezapomínejte pečovat také o tlapky!

Obzvlášť v nadcházejícím chladném počasí nepodceňujte před zimou i péči o tlapky. Je dobré je po procházce očistit a namazat vhodným pečujícím krémem, který působí i jako prevence zánětů a plísní, když se na tlapkách mohou objevit drobné trhlinky a poranění.

 

TraumaPetAg DOPORUČUJE

TraumaPet CREMOR Ag – mírně mastný krém na promazávání a péči o tlapky
https://www.traumapet.cz/products/cremor