Jak připravit imunitu venkovních koček na příchod podzimu?

Dny se krátí, rtuť v teploměru klesá, podzim je už definitivně tady. Jestli vaše kočka nežije výhradně jen v bytě, je nejvyšší čas začít ji na toto nehostinné roční období připravovat, aby její imunita nedostala zbytečně zabrat.


Norská lesní nebo sibiřská kočka si v zimě přímo libují. Pro takového sphynxe je to zase peklo. Je jasné, že každá kočka zvládá podzim a zimu jinak a potřebuje i jinou péči. Pokud váš kočičí chlupáč navíc žije výhradně jen s vámi doma, není potřeba ho nijak na změnu počasí připravovat. Jeho životní podmínky se přeci nijak zvlášť nemění. Jestli ale tráví nějaký ten čas venku nebo jen prosedí dlouhé chvíle v otevřeném okně, je na místě podpořit jeho imunitu.

Čím víc je chladněji, tím víc energie kočka vydá na udržení tělesné teploty a tvorbu dostatečné vrstvy podkožního tuku. Bude tedy potřebovat její větší přísun v podobě krmiva. Zvláště v chladných obdobích pak platí, že krmivo by mělo být co nejkvalitnější. Kočka potřebuje získat více energie, potřebuje tedy jeho větší přísun. U těch kvalitních se objem zas o tolik nezvýší, protože energie je v nich lehce přístupná a díky vysoké stravitelnosti nemusí organismus vynakládat energii potřebnou jinde na trávení a zbytečně se nezatěžuje. Pokud krmíte čistě venkovní kočku, ideální je pak zvolit přímo krmivo vysokoenergetické, většinou jde o řady “outdoor cat”. 


Teplo lépe udrží zdravá a hustá srst, proto ji věnujte větší pozornost. Vyčesávejte ji, abyste odstranili případné chuchvalce, ale dělejte to opatrně a správným kartáčem, aby nedošlo k poškození struktury chlupu, nebo aby jste nevytrhali podsadu. Kvalitu kožichu můžete podpořit i doplňky stravy, skvěle se k tomu hodí například lososový olej. Není na škodu krmivo obohatit i o další doplňky stravy podporující imunitu. Například přísunem vitamínu C v podobě šípku, rakytníku nebo brusinky. Obsah těchto “superfruits” najdete i v některých zdravých pochoutkách.


Jestliže krmíte kočku venkovní, umístěte jí žrádlo někam, kde bude co nejméně vystaveno větru, dešti a sněhu. Miska by také neměla ležet přímo na zemi. Existují různé podstavce a držáky misek, dobře ale poslouží i podložení kusem polystyrenu. Vodu kočce měňte častěji a až ještě víc přituhne, kontrolujte, aby nezamrzla. 


Budete bez starostí, pokud misky umístíte někam pod střechu. Nabízí se k tomu kotelna, sklep, kůlna, stodola nebo třeba garáž. Každá kočka by stejně měla mít neomezený přístup do sucha a alespoň relativního tepla. Prostě někam, kam se kdykoli může schovat před nepřízní počasí. Takové zázemí se jí bude hodit i na nabrání sil v případě nachlazení.

Zdravotní stav kočky pravidelně kontrolujte. Všímejte si všeho neobvyklého, ať už ve fyzičce nebo chování chlupáče. U těch venkovních je ideální příležitostí například čas krmení. Pokud se vám něco nezdá, zavřete kočku na pár dní doma v teple, nebo pokud jsou projevy nemoci jisté, kontaktujte veterináře. 

ROZHODNĚ DOPORUČUJEME POŘÍDIT SI PŘED NÁSTUPEM ZIMY ZÁKLADNÍ ZVÍŘECÍ LÉKÁRNIČKU.
Kapky do očí, kapky do uší a krém nebo gel na drobná zranění by měl být základní výbavou každého, kdo se stará a chová nějaké zvíře.
https://www.traumapet.cz/


ZDROJ: https://mazliccivpohybu.cz/blog/articles/2122-jak-pripravit-imunitu-venkovnich-kocek-na-prichod-podzimu?page=6