PÉČE O DOMÁCÍ ZVÍŘATA V ZIMNÍM OBDOBÍ

PÉČE O DOMÁCÍ ZVÍŘATA
V ZIMNÍM OBDOBÍ

S poklesem teplot v zimním období je třeba dbát zvýšené pozornosti na zvířecí mazlíčky.

Na co si u domácích zvířat dát v zimě pozor?

Světelné označení zvířete

Kočky, které se pohybují venku v průběhu noci, by měly nosit zřetelně viditelný obojek s bezpečnostním zapínáním (rozepnutelný v případě nouze). Pokud kočka obojek nesnese, snažte se ji po setmění držet v bytě. Autoúrazy koček jsou bohužel v zimním období častější.

Pro psy je jasně viditelný obojek také užitečný. Jsou totiž lépe vidět motoristy a v noci je snadněji najdete při venčení bez vodítka.

Oblečky pro psy

Dny a noci jsou v zimě podstatně chladnější. Menší, starší a hubená zvířata pociťují chlad více, a tak je raději držte v bytě. Psům, jako je například vippet, trpasličí plemena, naháč apod., raději pořiďte psí obleček. Hubené starší kočky raději mějte v průběhu chladných zimních nocí v bytě.

Zabraňte běhání psa po ledě

Psi mohou uklouznout a zranit se stejně jako my. Ještě důležitější je, aby pes neběhal po zamrzlém rybníku nebo řece, kde se led pod ním může prolomit a zvíře spadne do vody.

Po procházce venku omyjte zvířeti packy

Drť a posypová sůl na tlapkách může psovi způsobovat bolest. Pokud ji navíc začne lízat, může se u něj projevit žaludeční nevolnost. Určitě proto Vašemu zvířecímu mazlíčkovi po návratu z procházky opláchněte tlapky.  

Je dobré o citlivé tlapky správně pečovat a pravidelným promazáváním zabránit praskání. Zdraví tlapek je v zimě dobré pečlivě kontrolovat.

Doporučujeme po každé procházce po důkladném omytí ošetřit tlapky antibakteriálním krémem TraumaPet CREMOR Ag
Udrží tlapky ve skvělé kondici a bude působit jako prevence zánětů při drobných poraněních.

Na ulici mu nedovolte jíst sníh!

Váš zvířecí kamarád může sníh vnímat jako zábavnou novinku. Ve sněhu na ulicích však mohou být nebezpečné chemikálie používané na ošetřování silnic. Pojídání sněhu tak může zvířeti způsobit žaludeční nevolnost a dokonce i podchlazení.

Nemrznoucí směsi

Dejte pozor na nemrznoucí směs do auta, která může Vašemu zvířecímu mazlíčkovi vonět a díky nasládlé chuti ji může i pít. Je však pro něj smrtelně jedovatá. Ujistěte se proto, že nemrznoucí směs je uložena mimo jeho dosah.

Zajistěte teplo pro zvířata chovaná venku

Ujistěte se, že venku chovaná zvířata mají na spaní teplé místo. Kočky se mohou chtít schoulit někam do tepla – např. nad ještě teplý motor vozu. Dávejte proto pozor, než vyjedete. Venku chovaným domácím zvířatům poskytněte dostatečně vysokou podestýlku. Když mrzne, zvažte jejich přesunutí např. do kůlny.

Králíci, morčata, fretky a ostatní kožešinová, venku chovaná zvířata mohou zůstat venku, pokud jim zabezpečíte vetší množství podestýlky. Udělají si hnízdo, které bude udržovat teplo. V kotci by neměl být průvan. Zahraďte proto jakékoliv otvory a zamezte prosakování vody pres střechu. Za velmi studených nocí, kdy vnější teplota poklesne pod bod mrazu, se osvědčuje izolovat celý kotec igelitovou plachtou nebo jej přemístit do garáže či kůlny.

Zamrznutá voda na pití

Pravidelně kontrolujte misky na vodu venku chovaným zvířatům, aby nezamrzly a zvířata tak neměla omezen přístup k pití.

Starší zvířata udržujte v teple

Domácí zvířata s artritidou budou cítit větší nepohodlí, když je venku zima. Snažte se je proto udržet v teple.

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

Zdroj článku: https://www.vethope.cz/cs/na-co-si-dat-pozor-u-zvirecich-mazlicku-v-zime/