Proč psi olizují obličej či ruku: Ne vždy to znamená projev lásky, páníček by tomu měl věnovat pozornost.

Pes je nejšťastnější ve společnosti svého člověka a svoji náklonnost mu dává rád a často najevo. Psímu polibku se nic nevyrovná.

         

Každému majiteli psa se určitě stalo, že ho po příchodu domů jeho čtyřnohý kamarád radostně vítal skákáním, vrtěním ocáskem a olizováním obličeje. Pes má zkrátka radost, že vidí svého páníčka, a dává mu to patřičně najevo. Opravdu je ale tzv. psí pusinkování znakem jen milujícího chování, nebo může mít i jiný význam, o kterém majitelé psích miláčků nemají tušení? 

Péče psí maminky  

Podle názoru odborníků jsou pejskové naučení olizováním vyjadřovat náklonnost už od své psí matky. Ve štěněčím věku je matka sama ráda a často olizuje. Dává jim tak najevo svoji lásku, posiluje pouto mezi nimi, čistí je a v neposlední řadě také ukazuje, kdo má navrch. Svrchovanost ve smečce si olizováním ukazují také štěňata mezi sebou navzájem. Později převezme vedoucí roli ve smečce právě člověk a olizování se proto přesouvá na něj.  

Zajímavé je, že pes si obvykle jako nejlepší místo pro olíznutí vybere právě lidskou tvař. Čím to je? Zřejmě je to znovu naučené chování z psího dětství, kdy štěně olizuje čumák své matky a doufá, že dostane něco na zub. Takže pokud vás váš pes pravidelně olizuje, je možné, že to není jen z lásky, ale má prostě hlad. Může z vás také cítit vůni jídla nebo slaného potu, která ho láká k ochutnání.  

Věnujte svému miláčkovi dostatek pozornosti 

Pokud vám váš pes olizuje ruku, nejspíš mu chybí něha a pohlazení. Snažte se mu věnovat více pozornosti a náklonnosti. Odmění se vám opravdovým přátelstvím. Olizováním nebo strkáním čumákem si pes často jen vynucuje pozornost. Připadá si odstrčený a upozorňuje tak na sebe. Naštěstí si vybral jeden z nejláskyplnějších způsobů, jak na sebe upoutat pozornost. Avšak pokud jsou vám projevy vašeho psa nepříjemné, stačí je jen ignorovat.

Psí olíznutí rozhodně není nebezpečné pro vaše zdraví. Názory odborníků se v tomto neliší, i když upozorňují na možnost výskytu bakterie Capnocytophaga. Tato bakterie způsobuje infekci a může oslabit lidskou imunitu. Ale naštěstí se vyskytuje velmi zřídka. Pokud na své tváři nemáte otevřené rány a váš imunitní systém funguje správně, není důvod, proč si neužívat projevy náklonnosti od svého čtyřnohého přítele. 

Pokud je se psem zacházeno tak, jak si zaslouží, tedy s respektem a s láskou, je většina jeho projevů myšlena jako známka důvěry. Pro vašeho psa jste to nejdůležitější na světě a potřebuje vás o tom co nejčastěji ujišťovat. Věnujte mu proto patřičnou péči a lásku, vyrazte s ním na procházku. Bohatě se vám odmění svým přátelstvím a nehynoucí láskou.  

Zdroj: https://adbz.cz/hobby/pes-olizovani-naklonnost/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu